FDA lansează un nou avertisment pentru Tylenol | Levin Papantonio Rafferty - Avocați pentru vătămări corporale

FDA emite o nouă avertizare pentru Tylenol

US Food and Drug Administration a emis recent a comunicare de siguranță publică pe acetaminofen, ingredientul activ găsit în Tylenol și alte medicamente pentru reducerea durerii, care leagă ingredientul utilizat în mod obișnuit de analgezice la trei reacții cutanate rare, dar grave. Reacțiile cutanate, cunoscute sub numele de Sindromul Stevens-Johnson (SJS), necroliza epidermică toxică (TEN) și pustuloza exanthematoasă acută generalizată (AGEP), pot fi letale și implică înroșirea dureroasă, erupția cutanată, blisterarea și separarea pielii.

Reacțiile cutanate mortale pot apărea în timpul utilizării pentru prima dată a acetaminofenului sau, în orice moment, se administrează acetaminofen. Ibuprofenul, naproxenul sodic și alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), poartă și riscul reacțiilor cutanate.

FDA a cerut, de asemenea, ca producatorii de Tylenol si over-the-counter acetaminofen droguri comercializate sub o noua cerere de droguri adauga un avertisment cu privire la reactii cutanate

Oricine dezvoltă o erupție pe piele sau o reacție în timpul tratamentului cu Tylenol sau cu orice medicament care conține acetaminofen, este sfătuit să întrerupă imediat administrarea medicamentului și să solicite asistență medicală. Oricine care a suferit o reacție cutanată gravă din cauza acetaminofenului nu ar trebui să ia din nou medicamentul și ar trebui să discute cu furnizorul lor de asistență medicală pentru a discuta despre alternativele pentru ameliorarea durerii.